piątek, 20 stycznia 2012

Diament: nie pali się, znika, można go zrobić z grafitu


Jeśli chcesz zamówić pracę lub pomoc w pracy z dziedziny chemii, biologii, ekologii, napisz na:


Nazwa diamentu wywodzi się od greckiego „adamas”, to znaczy niezwyciężony. Nic nie mogło, jak pokazywały wieki doświadczeń, zwyciężyć diamentu: ani woda, ani ogień, ani żaden inny przedmiot nie był w stanie zrobić na nim rysy.
Do Europy diament dotarł z Indii za sprawą wypraw wojennych Aleksandra Wielkiego. Starożytni Rzymianie używali diamentu do rytowania innych kamieni szlachetnych i wykuwania liter w twardym materiale.

Przez dłuższy czas uważano, że diament nie spala się. W XVII wieku w Niemczech przeprowadzono doświadczenie. Spalano diament w piecu przez 30 dni. Nie spalił się. Mniej więcej w tym samym czasie we Włoszech fizycy na zlecenie wielkiego księcia Toskanii Cosimo III umieścili diament w ognisku silnej soczewki. Gdy słońce przygrzało, diament… zniknął.
Tych oraz wielu innych naukowców wprowadziło to w takie zdumienie, że przeprowadzali kolejne doświadczenia. Okazało się, że diament spalany w bardzo wysokiej temperaturze znika dlatego, że zamienia się dwutlenek węgla. Efektem spalania diamentu jest ten sam gaz CO2, który jest także efektem spalania węgla. Diament jest odmianą węgla.

C + O2 → CO2

Wagę diamentów określa się w karatach: 1 karat = 0,205g. Dziś obowiązującą miarą jest 1 karat równy 0,200g.

Diament jest jedynym kamieniem szlachetnym składającym się z jednego pierwiastka. Nie przewodzi prądu, przewodzi ciepło. Gdy tylko okazało się, że diament jest odmianą węgla, próbowano stworzyć sztuczny diament z innej podmiany węgla – grafitu.
Próba ta powiodła się naukowcom z General Electric. Skonstruowali komory, w których przez długie godziny utrzymywało się ciśnienie powyżej 100 000 atm i temperatura powyżej 2000 stopni Celsjusza. W takich warunkach udało otrzymać się sztuczny diament.


Jeśli chcesz zamówić pracę lub pomoc w pracy z dziedziny chemii, biologii, ekologii, napisz na:

4 komentarze:

  1. Świetnie napisane. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Fajnie gdyby można by było pisać pisanymi
      literami. (CO NIE?)

      Usuń
  2. Nie wiedziałem że można zrobić diament z grafitu po mimo
    tego że wiedziałem ŻE diament taki węgiel

    OdpowiedzUsuń
  3. Akurat ja również o tym nie wiedziałem, lecz dla mnie bardzo ważną kwestią jest to aby wiedzieć komu zlecać naprawy hydrauliki siłowej. Zdecydowanie do takich prac poleca się firma https://hydro-dex.com/ której zawsze można zaufać.

    OdpowiedzUsuń