Jeśli chcesz zamówić pracę lub pomoc z chemii, napisz na:
Najprostszym, ale dziś już rzadkim drogowskazem, gdzie należy wiercić szyb, są kałuże i tłuste czarne plamy na powierzchni ziemi. Gdy złoża leżą płytko, ropa przesącza się przez szczeliny skalne na powierzchnię ziemi i tworzy tłuste oka. Takie ropne oczka występowały w Polsce na Podkarpaciu stąd polska nazwa dla ropy – olej skalny.
Takie objawiające się tłustymi plamami złoża ropy jak w Polsce lub na przykład w Azerbejdżanie są już na wyczerpaniu. Jak zatem natknąć się na skarby takie, jakie zgromadził pod swoją ziemią Półwysep Arabski? Żeby natrafić na pokłady ropy, trzeba wiedzieć, jak i kiedy ona powstała.
Setki tysięcy lat temu w płytkich, wypełnionych ciepłą wodą morskich zatokach kwitło bujne życie. Miliardy ton form planktonowych kończąc krótki żywot opadało na dno. Wody rzek wpadające do zatoki nanosiły kolejne obumarłe organizmy. Rzeki nanosiły też piaski i iły, które przykrywały organizmy, tworząc wysokie ciśnienie i nie dopuszczając powietrza. Na powierzchni ziemi – martwe zwierzęta zgniłyby. W morzu, pod wysokim ciśnieniem piasków i znaczną temperaturą, zaczęły się zupełnie inne procesy. To z obumarłych szczątków roślin i zwierząt powstała ropa naftowa. Klasycznym miejscem pokazującym, że właśnie w takich zatokowych, ciepłych miejscach należy jej szukać jest Zatoka Meksykańska, gdzie choćby koncern BP ma swoje szyby.
Ale to nie zawsze takie proste, przez setki tysięcy lat kontynenty przesuwały się i nadal przesuwają, o czym świadczą wybuchy wulkanów i trzęsienia ziemi. Na dawne morza nasuwały się lądy, dlatego dziś ropę wydobywa się głównie z ziemi pod Półwyspem Arabskim czy skutej lodem Syberią.
W efekcie procesów geologicznych po setkach tysięcy lat woda nasycona solą (dawna woda morska), ropa naftowa i towarzyszący jej gaz nagromadziły się w charakterystycznych złożach, które swym kształtem przypominają siodło do jazdy konnej.
Opracowano na podstawie: „Płynie ropa naftowa”, Stefan Sękowski, Nasza Księgarnia, Warszawa 1966, z tej książki pochodzi ilustracja obok Jerzego Flisaka
Jeśli chcesz zamówić pracę lub pomoc z chemii, napisz na:
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz