Złoto swoje znaczenie i wartość zawdzięcza wyjątkowym właściwościom: jest zupełnie odporne na korozję, nie zmienia wyglądu ani na powietrzu, ani w innym środowisku, nie ulega działaniu kwasów. Odznacza niezwykłą ciągliwością. Ze złota można utworzyć drucik tak cienki, że 146 m takiego drucika będzie ważyć zaledwie 0,06g. Ze złota można uformować listki tak cienkie, że dopiero 10 000 nałożonych na siebie listków utworzy warstewkę o grubości 1 mm.
Złoto swoją wartość zawdzięcza nie tylko niezwykłym zaletom, ale także rzadkości występowania. Obok renu jest ono najrzadszym metalem. Stanowi tylko 0,000006% lito- i hydrosfery i zajmuje pod względem rozpowszechnienia dopiero 78 miejsce.
Czyste złoto nie ma prawie żadnego zastosowania, gdyż jest zbyt miękkie. Potrzebne są dodatki utwardzające (srebro, miedź, nikiel, kobalt, cyrkon, platyna itd.). Stopień czystości złota określa się w promilach, dawniej w karatach (czyste złoto liczy się jako 24-karatowe).
Do wybijania monet stosuje się najczęściej złoto 900%, resztę stanowi miedź lub srebro. Do wyrobu biżuterii, zegarków stosuje się złoto 585%, ponieważ jest wówczas najtwardsze.
Jeśli chcesz zamówić pracę lub pomoc w pracy z dziedziny chemii, biologii, ekologii, napisz na:
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz