sobota, 12 listopada 2011

Dlaczego rury wodociągów pękają zimą?

¾ naszej planety jest pokryte wodą. Aż 97% wody ziemskiej jest zasolone. Pozostała woda w znacznej części śniegi i lodowce.
Henry Cavendish, zamożny Anglik, który prywatnie zajmował się zagadnieniami naukowymi, odkrył w 1781 roku, że woda powstaje przez spalanie wodoru.
Woda występująca w przyrodzie w stanie płynnym, nie jest chemicznie czysta; w odróżnieniu od pary i lodu, które mogą być chemicznie czyste.

Zamarzanie wody zaczyna się od najbardziej płynnej jej powierzchni. Jeżeli ochładzać wodę, to początkowo kurczy się do temperatury 4ºC. Wówczas jest najgęstsza. Potem następuje jej rozszerzanie i ta rozszerzona, mniej gęsta woda zamarza w 0ºC. Zamarza od powierzchni w głąb, gdzie jest nieco cieplejsza woda. Lód ma gęstość 0,92 w porównaniu z najgęstszą wodą (w 4ºC), w której gęstość przyjmujemy jako 1,0. Lód jest lżejszy, dlatego utrzymuje się na powierzchni wody, zabezpieczając dolne warstwy przed zamarzaniem. Umożliwia to utrzymywanie życia w wodzie nawet w ciężkie mrozy.
Dzięki właściwości rozszerzalności, woda zamarzając w szczelinach skład, rozsadza je. To samo dotyczy niestety rur wodociągowych w miastach, które często pękają zimą, gdy woda zamarzając zmniejsza gęstość i „rozsadza” rurę.

Jeśli chcesz zamówić pracę lub pomoc w pracy z dziedziny chemii, napisz na: pisanieprac24wawa@gmail.com

13 komentarzy:

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Jednym z najczęstszych przypadków pękania rur zimą jest ich zamarzanie. Ja jednak przed sezonem zimowym kierowałem się zasadami z https://www.stankan.pl/dlaczego-rury-zamarzaja i już teraz wiem jak odpowiednio zabezpieczyć moje instalacji, aby nie było problemów zimą.

    OdpowiedzUsuń
  3. Pewnie dlatego, że zamarzają ale gdyby były dobrze wykonane to najprawdopodobniej takiej sytuacji by nie było. Ja mam u siebie praktycznie wszystkie elementy od https://www.dostudni.pl/ i cała moja instalacja sanitarna i kanalizacyjna sprawuje się bardzo dobrze.

    OdpowiedzUsuń
  4. Szczerze mówiąc nie bardzo znam się na takich rzeczach, ale jeśli zamarzają to chyba nie jest dobrze. Przydałby się hydraulik gdańsk żeby temu zaradził

    OdpowiedzUsuń
  5. Super artykuł. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  6. Bardzo ciekawie to zosatło opisane.

    OdpowiedzUsuń
  7. Świetnie napisany artykuł. Jak dla mnie bomba.

    OdpowiedzUsuń
  8. Akurat ja się nigdy nad tymi kwestiami nie zastanawiałem, ale w takich sytuacjach na pewno należy jak najszybciej wzywać hydraulika. Ja zdecydowanie mogę każdemu polecić fachowców z firmy https://rost.wroclaw.pl/ którzy bardzo dobrze znają się na tych pracach.

    OdpowiedzUsuń
  9. Na pewno dość ważną sprawą jest to, aby nasza instalacja wodna działała jak należy i ja jestem zdania, że warto jest mieć kontakt do zaufanego hydraulika. Ja mogę każdemu polecić specjalistę z https://hydraulik.wroclaw.pl/ który już nie raz u mnie naprawiał instalację wodną.

    OdpowiedzUsuń
  10. Każda awaria wodna dla każdego z nas na pewno jest problemem i w takich momentach na pewno liczy się również czas reakcji. W każdym razie ja od razu polecam każdemu solidnego hydraulika https://hydraulik-warszawa.pl/ który już nie raz mnie z takiej opresji uratował.

    OdpowiedzUsuń
  11. Kiedy potrzebujesz fachowej pomocy przy instalacji hydraulicznej, warto skorzystać z usług doświadczonego hydraulika. Firma, której oferta dostępna jest pod linkiem https://darek-hydraulik.pl/, zapewnia szybką reakcję i profesjonalną obsługę przy wszelkiego rodzaju awariach i naprawach. To gwarancja bezpieczeństwa i sprawności instalacji w domu.

    OdpowiedzUsuń
  12. Wiele osób zastanawia się, gdzie znaleźć rzetelnego hydraulika, który szybko i efektywnie rozwiąże problem. Osoby mieszkające we Wrocławiu mogą skorzystać z usług dostępnych na stronie https://hydraulik-wroclaw.pl/, gdzie znajdują się oferty profesjonalnych hydraulików gotowych pomóc w każdej sytuacji. Oferują oni kompleksowe usługi, od naprawy cieknących kranów po instalacje sanitarnych systemów.

    OdpowiedzUsuń
  13. Instalacje hydrauliczne wymagają regularnych przeglądów, aby działały sprawnie i bezpiecznie. Oprócz diagnostyki, ważne jest, aby hydraulik oferował również naprawy i modernizacje, takie jak wymiana starych rur czy instalacja nowoczesnych systemów oszczędzających wodę. Przydatnym elementem oferty może być także wsparcie w montażu urządzeń sanitarnych, takich jak wanny czy prysznice. Informacje na temat usług hydraulicznych można znaleźć na stronie https://g.co/kgs/fwEXQE. Dzięki temu klienci mogą lepiej zaplanować zakres potrzebnych prac.

    OdpowiedzUsuń