Jednym z największych problemów świata był i jest niedostatek wody słodkiej, zdatnej do picia. Sposobem jest odsalanie wody morskiej.
Głównymi składnikami wody morskiej w promilach są: chlor (19), sód (11), dalej magnez (1,3), siarka (0,9), wapń (0,9), potas (0,4), brom (0,06) i dziesiątki innych pierwiastków, łącznie ze srebrem, złotem, radem.
Odsalanie polega na oddzieleniu soli, którą woda morska jest zasolona, bądź odestylowanie wody. Próbowano też kilku innych metod, ale nadal największą popularnością cieszy się destylacja wody. Największym problem przy tym jest niestety koszt potrzebny do przeprowadzenia destylacji. Wysoki koszt sprawia, że odsalanie wody morskiej jest metodą rzadko stosowaną i nie rozwiązuje kwestii niedoboru wody pitnej na świecie.
W krajach o dużym nasłonecznieniu do destylacji wody używa się energię słoneczną. Moc promieniowania słonecznego wynosi około 1 kW na 1m² powierzchni Ziemi. Budowane są więc destylarki słoneczne z wykorzystaniem uszczelnionych płyt szklanych lub folii, przykrywających zaczerniony zbiornik ze słoną wodą. Para wodna skrapla się na wewnętrznej stronie płyty i spływa do rynny z nierdzewnej stali, umieszczonej pod krawędzią płyty.
Jeśli chcesz zamówić pracę lub pomoc w pracy z dziedziny chemii, biologii, ekologii, napisz na: