sobota, 12 listopada 2011

Destylacja - sposób na odsalanie wody morskiej

Jednym z największych problemów świata był i jest niedostatek wody słodkiej, zdatnej do picia. Sposobem jest odsalanie wody morskiej.

Głównymi składnikami wody morskiej w promilach są: chlor (19), sód (11), dalej magnez (1,3), siarka (0,9), wapń (0,9), potas (0,4), brom (0,06)  i dziesiątki innych pierwiastków, łącznie ze srebrem, złotem, radem.

Odsalanie polega na oddzieleniu soli, którą woda morska jest zasolona, bądź odestylowanie wody. Próbowano też kilku innych metod, ale nadal największą popularnością cieszy się destylacja wody. Największym problem przy tym jest niestety koszt potrzebny do przeprowadzenia destylacji. Wysoki koszt sprawia, że odsalanie wody morskiej jest metodą rzadko stosowaną i nie rozwiązuje kwestii niedoboru wody pitnej na świecie.

W krajach o dużym nasłonecznieniu do destylacji wody używa się energię słoneczną. Moc promieniowania słonecznego wynosi około 1 kW na 1m² powierzchni Ziemi. Budowane są więc destylarki słoneczne z wykorzystaniem uszczelnionych płyt szklanych lub folii, przykrywających zaczerniony zbiornik ze słoną wodą. Para wodna skrapla się na wewnętrznej stronie płyty i spływa do rynny z nierdzewnej stali, umieszczonej pod krawędzią płyty.

Jeśli chcesz zamówić pracę lub pomoc w pracy z dziedziny chemii, biologii, ekologii, napisz na:

Dlaczego rury wodociągów pękają zimą?

¾ naszej planety jest pokryte wodą. Aż 97% wody ziemskiej jest zasolone. Pozostała woda w znacznej części śniegi i lodowce.
Henry Cavendish, zamożny Anglik, który prywatnie zajmował się zagadnieniami naukowymi, odkrył w 1781 roku, że woda powstaje przez spalanie wodoru.
Woda występująca w przyrodzie w stanie płynnym, nie jest chemicznie czysta; w odróżnieniu od pary i lodu, które mogą być chemicznie czyste.

Zamarzanie wody zaczyna się od najbardziej płynnej jej powierzchni. Jeżeli ochładzać wodę, to początkowo kurczy się do temperatury 4ºC. Wówczas jest najgęstsza. Potem następuje jej rozszerzanie i ta rozszerzona, mniej gęsta woda zamarza w 0ºC. Zamarza od powierzchni w głąb, gdzie jest nieco cieplejsza woda. Lód ma gęstość 0,92 w porównaniu z najgęstszą wodą (w 4ºC), w której gęstość przyjmujemy jako 1,0. Lód jest lżejszy, dlatego utrzymuje się na powierzchni wody, zabezpieczając dolne warstwy przed zamarzaniem. Umożliwia to utrzymywanie życia w wodzie nawet w ciężkie mrozy.
Dzięki właściwości rozszerzalności, woda zamarzając w szczelinach skład, rozsadza je. To samo dotyczy niestety rur wodociągowych w miastach, które często pękają zimą, gdy woda zamarzając zmniejsza gęstość i „rozsadza” rurę.

Jeśli chcesz zamówić pracę lub pomoc w pracy z dziedziny chemii, napisz na: pisanieprac24wawa@gmail.com